Żyjemy coraz dłużej. To wspaniałe, ale ma to swoją cenę. Jednym z kosztów są różnego rodzaju zespoły otępienne.

Wg największego badania populacji osób starszych w Polsce w 2012 roku – badania PolSenior, aż 40% osób powyżej 65 roku życia ma zaburzenia funkcji poznawczych. Wraz z wiekem poziom zaburzeń oraz częstotliwość ich występowania wzrasta.

Częstość występowania zaburzeń funkcji poznawczych w zależności od wieku

źródło: raport POL SENIOR „Aspekty medyczne, psychologiczne, socjologiczne i ekonomiczne starzenia się ludzi w Polsce”, redakcja: M.Mossakowska, A.Więcek, P.Błędowski, Termedia Wydawnictwo Medyczne 2012; http://gerontologia.org.pl/wp-content/uploads/pliki/ol/polsenior.pdf

Gdy problem demencji dotyka osoby nam bliskiej – odganiamy myśli i znajdujemy wytłumaczenia dla zachowania tej osoby. Myślimy sobie: „to z przemęczenia”, „zdenerwował się i w tych emocjach wszystko pomylił”. Ale przychodzi takie wydarzenie, taki moment, że nie da się już dłużej wypierać i nie zauważać objawów otępienia. Wówczas pojawia się ogromna bezradność, lęk o przyszłość („Co dalej będzie? Jak ja to ogarnę?”) i złości na tę całą sytuację („Dlaczego to właśnie nam się przytrafiło? Dlaczego właśnie teraz?”).

Nie mam cudownej tabletki na demencję. Niestety, tak Ci nie pomogę. Ale mam cudowne panaceum na tę całą sytuację bezradności. Trzy poradniki, które są skarbnicą wiedzy i drogowskazem jak dalej działać. Można je pobrać bezpłatnie.

OPIEKUN szyty na miarę. PORADNIK DLA OPIEKUNÓW OSÓB Z CHOROBAMI OTĘPIENNYMI

autorki: Marzena Wójcicka, Joanna Szczuka

wydawnictwo: Fundacja na rzecz standardów opieki w chorobach otępiennych Wyspy Pamięci, Warszawa 2019

link do poradnika: 

https://wyspypamieci.com.pl/opiekun-szyty-na-miare-zamowienie-poradnika/

Tę książkę polecam szczególnie. Autorki, z ogromną wiedzą i doświadczeniem, poprowadzą Cię krok po kroku. Tu znajdziesz informacje do jakich specjalistów się udać i czego od nich oczekiwać? Jakie są ścieżki diagnostyczne? Jak poradzić sobie, gdy bliski nie chce iść do lekarza? Jak przygotować się do wizyty? Jak stworzyć bezpieczne otoczenie dla chorej osoby?

Książka ujmuje wszystkie aspekty demencji. Są nawet scenariusze trudnych rozmów.

Organizacja życia rodziny w obliczu choroby otępiennej. Poradnik dla opiekunów.

autorki: Joanna Szczuka, Marzena Wójcicka

wydawnictwo: Fundacja Projekt Starsi, 2017

link do poradnika: https://wyspypamieci.com.pl/poradnik/

Jest to książka tych samych autorek, co OPIEKUN szyty na miarę. Mniej obszerna i szczegółowa, ale warto właśnie do niej sięgnąć na początku, bo jest to esencja informacji.

damy radę:  Co warto wiedzieć o chorobie Alzheimera i innych formach demencji

wydawca: Fundacja TZMO Razem Zmieniamy Świat

link do poradnika: https://damy-rade.info/media/pdf/Co_warto_wiedzie_o_chorobie_Al.pdf

W poradniku najdziesz wiele praktycznych informacji. Między innymi, jak przystosować otoczenia do potrzeb osoby z demencją. Z jakimi sytuacjami problematycznymi możesz się spotkać i jak sobie wówczas poradzić.