Osoby starsze chcą mieszkać we własnych domach tak długo, jak to tylko możliwe. Chcą „starzeć się u siebie”.

Aby było to możliwe, trzeba usunąć bariery architektoniczne i wprowadzić rozwiązania, które zwiększą ich bezpieczeństwo oraz wygodę.

Tu dowiesz się:

Jak zrobić adaptację bez wielkich remontów i dużych kosztów?

Co jest ważne i  od czego zacząć?

Z jakich rozwiązań warto skorzystać?

Odpowiedzi na najczęstsze pytania i wątpliwości:

Czy warto robić adaptację? Zdecydowanie warto, z dwóch powodów.

Po pierwsze, starsza osoba w mieszkaniu, które ją wspiera, będzie dłużej samodzielna. Jest to wielka radość dla seniora, a dla rodziny – brak problemów.
Po drugie, koszty dostosowania są niższe niż wydatki na wsparcie lub opiekę, gdy starsza osoba nie będzie mogła pozostawać samodzielnie u siebie. Wydatki zwrócą się, bo będą oszczędności na wsparciu i opiece.

Kiedy zacząć wprowadzać zmiany? Najlepiej po wkroczeniu w trzecią „trzydziestkę” życia, czyli w wieku ok. 60-65 lat. Nie należy czekać i odwlekać usprawnień na później. Osoba w wieku 65 lat będzie długo cieszyć się nową łazienką z prysznicem zamiast wanny, ale 90-letni senior może już nie przyzwyczaić się do nowej przestrzeni.

Jak robić adaptację? Stopniowo, w miarę potrzeb, ale stale. Musi być to proces, a nie jednorazowe, ogromne ulepszenie. Będą to zmiany architektoniczne (np. zamontowanie poręczy w łazience), ale też modyfikacje organizacyjne (np. wszystkie potrzebne rzeczy w kuchni w zasięgu ręki, aby nie schylać się i nie sięgać wysoko).

Od czego zacząć? Od największych zmian. Wyzwaniem zawsze jest przeprowadzka, ale jest ona konieczna, jeśli mieszkanie jest w bloku bez windy lub jest to ogromne mieszkanie albo dom wymagające masy pracy i pieniędzy na utrzymanie.

Co jest najważniejsze? Zawsze trzeba uwzględniać stan zdrowia i sprawność starszej osoby. Senior, który ma problemy z poruszaniem się, potrzebuje innych rozwiązań, niż senior z demencją.

Warto adaptować mieszkanie dla starszej osoby

Jest co najmniej 5 powodów, dla których warto dostosować mieszkanie do potrzeb i sprawności starszej osoby.

Najważniejsze w adaptacji mieszkania dla seniora

W adaptacji mieszkania dla osoby starszej wiele kwestii jest ważnych. Jest jednak jedna sprawa, która jest najważniejsza i musi być rozwiązana na samym początku.

Najważniejsze ciągi komunikacyjne

W mieszkaniu seniora 3 ciągi komunikacyjne są szczególnie ważne:

– droga od łóżka do toalety,

– przejście z dużego pokoju do kuchni,

– przejście do drzwi wejściowych z kuchni lub z salonu.

Co zrobić, aby nie generowały one zagrożenia, ale wspierały starszą, mniej sprawną osobę?

Wewnętrzne poręcze ścienne

Wewnętrzne poręcze ścienne, nie są jeszcze popularne w domach i mieszkaniach starszych osób. To szkoda, bo to niedrogie i ładne rozwiązanie, które znacznie poprawi bezpieczeństwo i komfort w poruszaniu się po pomieszczeniach.

Poręcz z przyssawkami nie chroni przed upadkiem

Jest łatwa w montażu i niedroga. Nie sprawdzi się jednak w łazience starszej osoby jako zabezpieczenie przed upadkiem.

Drzwi do łazienki

Drzwi do łazienki stanowią ważny element w adaptacji mieszkania do potrzeb i sprawności seniora. O tym czy są bezpieczne i funkcjonalne decydują trzy ważne kwestie.