Wiele starszych osób „siłuje się” z drzwiami. Wraz z wiekiem palce i dłonie już nie są tak sprawne, siły jest znacznie mniej, a zamki w drzwiach bardzo często są stare i sprawiają kłopoty.

Co zrobić, jeśli są problemy z przekręcaniem kluczy i otwieraniem zamków?

Zapraszam do materiału filmowego, w którym przedstawiam moje sposoby na tę trudność. A jakie są Wasze patenty i rozwiązania? Zapraszam do zostawiania komentarzy i uwag.

Artykuł w formie tekstowej, dla wszystkich, którzy wolą czytać.

Wiele starszych osób „siłuje się” z drzwiami. Wraz z wiekiem palce i dłonie już nie są tak sprawne, a zamki w drzwiach bardzo często są stare i sprawiają kłopoty.

Co zrobić jeśli są problemy z przekręcaniem kluczy i otwieraniem zamków?

W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić jak działa zamek. Czy łatwo go zamknąć i otworzyć? Jeżeli trudno – to zamek trzeba nasmarować.  Do smarowania nie nadają się preparaty, typu WD lub oliwa do maszyny. Przykleja się do nich kurz i brud, i jeżeli nawet przez chwilę zamek będzie działać lepiej, to problemy wkrótce powrócą.

Do smarowania zamków używa się smaru grafitowego. Jest to pył grafitowy, sprzedawany w małych opakowaniach z aplikatorem, który można kupić w prawie każdym markecie budowlanym za kilka lub kilkanaście złotych. Pył grafitowy zmniejsza tarcie, zapobiega korozji, jest odporny na wodę, nie przykleja się do niego żaden kurz i brud.

Proszek należy zaaplikować do środka wkładki. Jeżeli zamek jest dwustronny to aplikujemy z jednej i z  drugiej strony wkładki. Potem wkładamy klucz, przekręcamy kilka razy, aby rozprowadzić proszek.

Uwaga! Proszek bardzo brudzi!

Jeżeli zamek działa dobrze, a trudnością jest przytrzymanie i przekręcenie klucza to można wykorzystać  chwytak do kluczy. Chwytak można kupić w sklepach rehabilitacyjnych lub w sklepach dla seniorów. Kosztuje od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Mieszczą się tu 3 klucze. Wkłada się je dość prosto. Jeżeli jakiś klucz jest szczególnie często używany, to warto go sobie zaznaczyć. Ja mam tutaj oznakowanie z taśmy izolacyjnej, ale równie dobrze może być to oznaczenie wykonane flamastrem niezmywalnym.

Rączka chwytaka umożliwia lepsze operowanie kluczem i znacznie ułatwia przekręcenie klucza w zamku.

To są moje sposoby na problem z przekręcaniem kluczy i otwieraniem zamków. A jakie Wy macie rozwiązania i patenty? Podzielcie się nimi z innymi osobami. Zachęcam do zostawiania komentarzy i uwag.