Pojemniki, dozowniki, organizery na leki odgrywają bardzo ważną rolę w zapewnieniu samodzielności starszej osobie.
Na rynku jest spory wybór, ale które są dobre? Które wybrać, szczególnie jeśli starsza osoba ma problemy z pamięcią, ze wzrokiem lub z manipulowaniem i chwytaniem?
Na przykładzie czterech artykułów dostępnych na rynku pokazuję, na co zwrócić uwagę przy zakupie, aby pojemnik na leki długo i dobrze służył seniorowi.

Wybrałam cztery pojemniki, aby na przykładach pokazać Ci, jak ważne są:

1) przeznaczenie pojemnika

Czy ma być to tylko pudełko do przechowywania rozłożonych leków, czy też konieczne są dodatkowe funkcje – jeden lub kilka alarmów przypominających o zażyciu tabletek, ograniczenie dostępu do bieżącej dawki leków.

2) dostatecznie duża liczba przegródek

Na tyle duża, aby rozłożyć leki na kilka dni, według dawek i pór zapisanych przez lekarza.

3) sposób działania i ustawiania alarmu

Czy wystarczający jest jeden alarm, czy potrzeba ich więcej? Czy ze względu na problemy ze słuchem, konieczny jest dodatkowo alarm świetlny?

4) łatwość otwierania, zamykania i wydobywania tabletek

5) ograniczenie ryzyka przypadkowego wypadnięcia tabletek z innych pór dnia lub z innych dni

Zapraszam do materiału filmowego, w którym na przykładach pokazuję na co zwracać uwagę przy zakupie, aby pojemnik na leki długo i dobrze służył seniorowi.

Dobry dozownik na leki i systematyczna pomoc bliskich w zapełnianiu tego dozownika umożliwią dłuższą SAMODZIELNOŚĆ SENIORA. 

źródła:

„Badanie poszczególnych obszarów stanu zdrowia osób starszych, w tym jakości życia związanej ze zdrowiem – Ogłoszenie głównych wyników badania PolSenior2” – konferencja w dn. 16.11.2020,   https://konferencjapolsenior2.pl/