Jeśli szukasz prezentu dla babci, dziadka, mamy, lub innej starszej osoby, to jest jedna rzecz, którą warto sprezentować. Warto, bo może znacznie poprawić jakość funkcjonowania seniora.

Co to takiego?

OZNACZENIE POZIOMU WITAMINY B12

Jaką korzyść niesie to badanie?

  • Niedobór witaminy B12 powoduje uczucie zmęczenia, ospałość, pogorszenie widzenia, słabość nóg, rąk. W skrajnych przypadkach prowadzi do tzw. pseudodemencji, czyli zaburzeń koncentracji, problemów z pamięcią, splątania.
  • Osoby w podeszłym wieku są szczególnie zagrożone niedoborem B12, ponieważ wielkość deficytu wzrasta wraz z wiekiem.

Jaki jest koszt i co trzeba widzieć?

Badanie jest wykonywane z krwi, a jego koszt to ok. 50 zł. Zwróćcie uwagę, że przed badaniem należy być ok. 13-14 godzin na czczo.

Wiem, że w głowach wielu osób pojawiła się natychmiast myśl, po co robić badanie, skoro prawdopodobnie ten poziom będzie niski. Czy nie lepiej od razu kupić witaminę w tabletkach? No, nie. Tak nie można. Każdy dodatkowy suplement/lek dodany do tych, już przyjmowanych przez seniora, zwiększa u niego zagrożenie zespołem jatrogennym, czyli niepożądanym oddziaływaniem leków.

Okazać się również może po badaniu, że poziom jest bardzo niski i po konsultacji z lekarzem, witamina B12 będzie podawana domięśniowo.

To co? Oznaczenie poziomu B12 jest lepszym prezentem niż kupno kolejnego kosmetyku lub szala? Uważam, że zdecydowanie tak.