W mieszkaniu seniora trzy ciągi komunikacyjne są szczególnie ważne:
– droga z sypialni (od łóżka) do toalety,
– przejście z dużego pokoju/salonu do kuchni,
– przejście do drzwi wejściowych z kuchni lub z salonu.
Co zrobić, aby nie generowały one zagrożenia, ale wspierały starszą, mniej sprawną osobę?
Najważniejsze jest uprzątnięcie:
- Usuń wszystkie zbędne rzeczy z podłogi.
- Stojącą lampę, kwietnik, posłanie psa, kaloryfer na kółkach, suszarkę pokojową, deskę do prasowania itp. przesuń, aby nie stały bezpośrednio przy przejściu.
- Usuń lub zabezpiecz meble, które nie utrzymają osoby, gdy gwałtownie się o nie oprze przy utracie równowagi. Zwróć uwagę na stoliki, małe szafki, komody, krzesła.
- Pozbądź się małych dywaników, na których można się poślizgnąć, a duże dywany zabezpiecz matą antypoślizgową. Zadarte rogi dywanu podklej od spodu, a jeśli nadal będą odstawać, usuń dywan.
- Zabezpiecz luźno leżące kable i przewody. Najlepiej ułóż je wzdłuż listew przypodłogowych lub schowaj za meblami.
Co jeszcze warto zrobić? Zdecydowanie warto:
- Oświetlić drogę do toalety w nocy.
Starsza osoba wstaje 1-3 razy w ciągu nocy (czasami częściej) i najczęściej idzie po ciemku. Trzeba więc pomyśleć o oświetleniu drogi, w taki sposób, aby światło nie raziło i było włączane automatycznie. Najlepsze jest delikatne oświetlenie liniowe przy podłodze z czujnikami ruchu. W ostateczności sprawdzą się małe lampki w kontaktach.
- Zlikwidować lub zniwelować progi, a jeżeli nie będzie to możliwe to przynajmniej oznaczyć je, np. dobrze widoczną, żółto-czarną taśmą.
- Wymienić włochate dywany z długim włosiem na płaskie. A jeśli starsza osoba cierpi na demencję, to koniecznie trzeba wymienić wzorzyste dywany i chodniki z czarnymi lub ciemnymi plamami na jednolite (czarne plamy osoby z demencją postrzegają jako dziury i boją się przejść).
- Ułożyć w łazience, przy wannie oraz kuchni, przy zlewie dywaniki z gumowym podkładem. Będą chronić przed poślizgnięciem się na mokrej, a czasami tłustej, podłodze.
- Zainstalować poręcze na ścianach, wzdłuż długich przejść.
Zabezpieczenie ciągów komunikacyjnych w mieszkaniu seniora to głównie praca przy uprzątaniu. Nakładów finansowych jest tu znacznie mniej. Wysiłek włożony w tę pracę znacznie poprawi bezpieczeństwo starszej osoby.